GİRİŞ YAP

İzmir’de Kışın Gezilecek Yerler

6.01.2023 18:15:28
İzmir’de Kışın Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nin en kıymetli noktalarından biri olan İzmir, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da yoğun ilgi görmektedir. Kış aylarında tercih edilecek çok sayıda bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Kısa süreli bir kış tatili için tercih edilecek en güzel şehirlerden bir tanesidir. Bu aşamada sizler için bir liste hazırladık ve alt başlıklar halinde paylaşıyor olacağız.

Birgi/Ödemiş

Sosyal medyada kendine çok sık yer bulan Birgi, Ödemiş sınırları içerisinde yer almaktadır. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da fazlasıyla ilgi görmektedir. Kış tatilinizi değerlendirmek adına tercih edebileceğiniz köylerden bir tanesidir. Birgi, 3000 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip durumdadır. İçerisinde barındırdığı yapılar ve tarih kokan dokular sayesinde eşsiz bir tarih gezisi deneyimi sunmaktadır.

Birgi ile ilgili en ilginç detaylardan bir tanesi ise bir dönem Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış olmasıdır. Tarihi dokuyu detaylı bir şekilde incelediğinizde bu gerçeği fark etmek daha kolay olacaktır. İzmir ile arası 120 km’lik bir mesafeye karşılık gelmektedir. Gezip görülecek çok fazla noktaya sahip durumdadır. Onlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

-        Tarihi Çakırağa Konağı, özellikle instagram kullanıcılarının yoğun olarak tercih ettiği ve görmek istediği yapılardan bir tanesidir. Fotoğrafçılık ile yakından ilgilenen herkesin görmesi gereken bir yapıdır.

-        Ulu Camii

-        Birgi türbesi

-        Tarihi Birgi evleri

Şirince

İzmir’in köyleri denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi de Şirince olacaktır. Efes Antik Kenti ziyaret ettikten hemen sonra Şirince’ye de uğrayabilirsiniz. Şirince, Şarap üretimi konusunda oldukça güçlü bir konumda yer almaktadır. Köyü gezerken tadım yapmak mümkündür. Özellikle meyveli şaraplar, ziyaretçiler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Kendine has dokusu ve tarihi geçmişi ile birlikte çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Dik bir yokuş ve tırmanış sonrası Şirince’nin şarap üretim noktaları ve tarihi binaları karşınıza çıkacaktır. Tarihi yapıların büyük bir kısmı ziyarete açık durumdadır. Ziyaretçilerin fotoğraf ve video çekmelerine de izin verilmektedir. Fotoğrafçılık ile ilgilenen kimseler, bu köyü mutlaka listelerine eklemelidir. Görsel şölen ile birlikte etkileyici bir tarih gezisi de mümkündür.  

Bozdağ

Bozdağ, Ödemiş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozdağ’ı sıra dışı hale getiren en önemli detaylardan bir tanesi ise kayak merkezine ev sahipliği yapıyor oluşudur. En iyi kayak merkezlerinden bir tanesi bu bölgede yer almaktadır. Kış turizmine güçlü bir şekilde katkı sağlayan noktalardan bir tanesidir. Kayak yapma konusunda tecrübe sahibi olan birçok sporcu da bu bölgeyi tercih etmektedir. Karın, bölgede kalma süresi, diğer kayak merkezlerine kıyasla çok daha fazladır. Bu da kış ayı boyunca bölgeyi daha popüler bir hale getirmektedir. Kayak merkezi etrafında konumlanmış olan kafe ve restoranlar da oldukça dikkat çekicidir. Bölge, bir spor kompleksini andırmaktadır. Kış turizmini destekleyen noktalardan bir tanesidir. Yerli turistler ile birlikte yabancı turistlerin de yoğun şekilde ziyaret ettiği bölgelerden bir tanesidir.

 

Tire

Kış aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Tire, İzmir’e 80 km gibi bir mesafede yer almaktadır. Tire’yi çekici hale getiren en önemli hususlardan bir tanesi ise kendine has lezzetleridir. Köfte de bunlardan bir tanesidir. Asırlardır süregelen bir lezzet olduğunu da ifade etmek gerekecektir. Tire köftesi ile birlikte Ege mutfağının en güzel örnekleri de burada karşınıza çıkacaktır.

Tire’nin kendine özgü Salı Pazarı da çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Belki de daha önce görmediğiniz birçok farklı ot türüne de burada rastlıyor olacaksınız. Tire’de tadına bakabileceğiniz bir diğer lezzet ise lor peyniri tatlısı olmalıdır. Devamında Derekahve’ye uğrayabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Seferihisar

Sakinliği, kendine has görüntüsü ve doğal alanları ile İzmir’in gözbebeği olan Seferihisar, kış aylarında da ziyaretçilerini kabul etmektedir. İzmir’in en dikkat çekici noktalarından bir tanesidir. Biraz olsun sessizliğe ihtiyacı olan ziyaretçilerin ilk tercihi de Seferihisar olacaktır. Bu bölgeyi ziyaret edenler, Teos Antik Kenti ve Sığacık Kalesi’ni de listelerine dahil etmektedir. Kale içerisinde çok sayıda tezgah yer almaktadır. Bölgenin yerlileri, doğal ürünlerin satışını da bu tezgahlarda yapmaktadır.

Tarihi bir gezinti ve lezzetli bir tatile imza atmak isteyenler için bu nokta kusursuz bir seçim olacaktır. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir.

Urla

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da İzmir’in en çok ziyaretçi kabul eden noktalarından bir tanesi de Urla’dır. Kültür sanat mekanlarının yanı sıra iskele bölgesindeki balıkçıları ile de harika bir görüntü sergilemektedir. Kış aylarında kartpostalı andıran bir görüntüye kavuşmaktadır. Sakinliği ve kendine has doğası ile birlikte kafa dinlemek isteyen ziyaretçiler için de uygun noktalardan bir tanesidir. restoranları ile de ünlü bir beldedir. Özellikle balık restoranları konusunda en iyileri burada bulabilmek mümkündür. Rakı ve balık ikilisini bu restoranlarda deneyimlemek, keyifli bir anı da beraberinde getirecektir.

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız