GİRİŞ YAP

İstanbul da Haftasonu Gidilecek Yerler

1.12.2022 17:12:21
İstanbul da Haftasonu Gidilecek Yerler

İstanbul’da yaşayan pek çok kişi hafta içi yoğun trafik, stres, gürültü ve hava kirliliği gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlere maruz kalır. Bu nedenle hafta sonu geldiğinde şehrin karmaşasından uzaklaşmak, doğayla ve temiz havayla baş başa kalmak isterler. Tercihlerini de çoğunlukla İstanbul’a yakın olan doğa harikası lokasyonlardan yana kullanırlar. Bu açıdan çok da şanslıdırlar. İstanbul’a en fazla 2 - 2.5 saat mesafede hafta sonu gidilecek pek çok seçenek vardır. Bunların her birine araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak kolay ve konforlu bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Kocaeli il sınırları içinde hafta sonu tatilleri için tercih edilebilecek pek çok farklı lokasyon bulunur. İstanbul’a 1.5 saat uzakta bulunan Kocaeli son yıllarda ülkemizin öne çıkan sanayi bölgelerinden biri hâline gelmiş olsa da içinde pek çok saklı cennet barındırdığı bilinen bir gerçektir. 

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı özellikle çocukların en keyifli vakit geçirdiği lokasyonların başında gelir. Çocukların enerjilerini atması ve keyifli vakit geçirmesi için harika alternatifler sunan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda hayvanları doğal yaşam alanlarında gözlemlemek ve atlara binmek gibi çeşitli aktiviteler tercih edilebilir. Bu bölgede piknik yapmak için mesire alanları olduğu gibi restoranlar ve kafeler de vardır.

Gölcük Nüzhetiye Şelalesi

Yeşilin ve temiz havanın tadını çıkarmak isteyen İstanbulluların hafta sonu tatillerinde en sık ziyaret ettiği yerlerden biri Nüzhetiye Şelâlesi’dir. Gölcük’e yaklaşık 19 kilometre mesafede bulunan şelâle İstanbul’a 1.5 saat uzaklıktadır. Şelâlenin serin sularına girmek ya da Nüzhetiye yürüyüş parkurunda yeşilin her tonunu keşfetmek mümkündür.

Kerpe

Karadeniz kıyılarında eşsiz bir maviyi keşfetmek ve hafta sonunu denize girerek geçirmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken Kerpe mavi bayraklı plajlardan biridir. Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alır. Kartal Kayalıkları’nda güneşin batışını izlemek dahil yapılacak pek çok aktivite bulunan Kerpe’de keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulunur.

Kefken

Kefken İstanbul’a yakınlığı nedeniyle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan mavi bayraklı plajlardan bir diğeridir. Kefken ve çevresinde gezilecek pek çok nokta vardır. Pembe Kayalar, Acarlar Longozu, Yeşil Koy ve Kumcağız Halk Plajı, Sarısu, Cebeci ve Kapri plajları mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Bursa’yı Keşfetmek İçin Geç Kalmayın

İstanbul’dan Bursa’ya gitmek hızlı feribotlar ve Osmangazi Köprüsü sayesinde artık sadece 1 saat sürüyor. Bursa’da Tirilye, Cumalıkızık, Gölyazı, Misi Köyü, Mudanya ve Uludağ gibi gezilip görülmesi gereken farklı lokasyonlar bulunuyor.

Tirilye

Eski bir Rum köyü olan Tirilye 2-3 katlı ahşap evleri, restore edilmiş ya da edilmemiş yapılarıyla farklı bir atmosfer sunuyor. Özellikle bahar aylarında son derece keyifli olan Tirilye zeytin ürünleri ve balık restoranlarıyla meşhur. İstanbul’a 2 saat mesafedeki Tirilye sabah kahvaltısına gidilip sonra da Taş Mektep, Dündar Evi, Aziz Vasil Kilisesi, Avlulu Hamam ve Kemerli Kilise gibi lokasyonların keyifle keşfedileceği yerlerden biridir.

Mudanya

İstanbul’dan Mudanya’ya arabalı feribotla yaklaşık 1 saat içinde ulaşmak mümkündür. Sahilinde dizilmiş balıkçıları ve tarihi yerleriyle Mudanya keyifle gezilecek bir yerdir. Kumyaka, Burgaz Altınkum Plajı, Coşkuz Öz Plajı, Eğerce ve Eşkel Plajı denize girmek için tercih edilebilir.

Güzel Bir Hafta Sonu İçin Rotanızı Belirleyin

Tatilini doğayla baş başa geçirmek isteyenler için en iyi alternatiflerden biri Bolu Abant’tır. İstanbul’a 300 kilometre mesafede bulunan Bolu Abant, İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşmak için en iyi alternatiflerden biridir. Abant Gölü’nün çevresinde fayton turu yapmak, bisikletle gezmek ve daha pek çok alternatif mümkündür.

Yemyeşil ormanları ve masmavi iki deniz arasında kalmasıyla dikkat çeken Ağva, Şile’ye bağlı yazlık köylerden biridir. Ağva’nın 25 kilometre uzunluğunda sahilinde yürüyüş yapmak, Şile’deki doğa sporları alternatiflerini değerlendirmek, balık tutmak ya da akarsu gezintileriyle vakit geçirmek İstanbullular için şehrin kaosundan uzaklaşmanın en keyifli yoludur. Ağva’ya yakın Kimli Köyü fotoğraf tutkunlarının güzel fotoğraflar çekebileceği mağaralara ve kayalıklara ev sahipliği yapar. Ağva aynı zamanda balık restoranlarıyla da ünlüdür. Ağva’ya giderken yol üzerindeki Şile’ye de mutlaka uğramak gerekir. Şile Deniz Feneri mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Marmara Denizi’nin güneybatısındaki Avşa Adası hafta sonu ailesiyle vakit geçirmek isteyen İstanbullular tarafından sıklıkla tercih edilen yerlerden biridir. Tertemiz kumsalı, sakin atmosferi ve deniziyle en beğenilen lokasyonlardan biridir. Rum ve Bizans etkilerinin hakim olduğu yerleri keşfetmek için Avşa Adası’nda bisiklet turuna çıkmak tercih edilebilir. İstanbul - Bostancı ve Yenikapı’dan deniz otobüsleriyle Avşa Adası’na seyahat etmek mümkündür.

Tarih kokan sokaklarıyla göz kamaştıran küçük bir balıkçı kasabası olan Bozcaada gezilmesi gereken pek çok yere ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 2 saatte Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. Merkezdeki Bozcaada Kalesi mutlaka ziyaret edilmeli, kalenin üst surlarına çıkarak Bozcaada manzarası seyredilmelidir. Ayrıca adanın en yüksek yerinde bulunan Göztepe’deki rüzgar değirmenleri ziyaret edilmeli ve güneşin batışı izlenmelidir.

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız