GİRİŞ YAP

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

15.02.2023 03:29:33
Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

 

Araç kiralamak gerek satın alım maliyeti gerek araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği ek maliyetler dikkate alındığında araç satın almaya göre çok daha avantajlı bir seçimdir. Araç kiralamayı tercih edenler yalnızca araç kiralamakla kalmaz aynı zamanda kaliteli bir hizmet alma imkanından da yararlanırlar. Araç kiralama farklı sayıda araç arasından ihtiyaçlara ve bütçeye uygun seçim yapma imkanı sağlar. Ayrıca ihtiyaçlar değiştiğinde farklı marka, model ve segmentlerde araçlar kiralanması gündeme gelebilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde araç kiralamanın neden son dönemlerin en sık tercih edilen hizmetlerinden biri olduğu açıkça görülebilir.

Gerek kısa gerek uzun dönem araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler araç kiralama hizmetlerinden optimum fayda sağlamak için belirli noktalara dikkat etmelidirler. Bunlardan ilki sektöründe uzman ve deneyimli, bilinen araç kiralama firmalarından hizmet alınmasıdır. Farklı araç kiralama şirketlerinden fiyat alınması ve ihtiyaçları karşılayacak en uygun aracı en ekonomik fiyatlarla kiralamaya özen gösterilmesi gerekir. Doğru bir karşılaştırma yapılması için kişi bütçesini, kaç günlük araç kiralamaya ve hangi özelliklerde bir araca ihtiyacı olduğunu en doğru şekilde belirlemelidir. 

Küçük araçların kiralanması maliyet açısından faydalı olduğu gibi küçük araçların kullanımı kolaydır ve daha az yakıt tüketir. Aracın kullanımının yanı sıra park edilmesi de kolaydır. Araç kiralama seyahate çıkma amacıyla yapılıyorsa seyahat süresi, seyahate kaç kişi gidileceği, yolculuk süreci ve bavul sayısı gibi çeşitli etkenler değerlendirilmelidir. Özellikle uzun yollarda birden fazla sürücü olacağı durumlarda araç kiralama sözleşmesinde ek sürücü bildirilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Ek sürücü olarak belirtilmemiş bir kişinin aracı kullanması ve olası bir kaza halinde araç kaskosunun geçerliliğini kaybedeceği unutulmamalıdır. 

Araç Kiralama Sözleşmesini İncelemeyi Unutmayın

Araç kiralama hizmetleri alınmadan önce araç kiralama sözleşmesi dikkatle incelenmelidir. Böylece araç kiralama firmasının da araç kiralayan kişinin de yükümlülüklerini ve sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde öğrenmek mümkündür. Kiralanan aracın sigortaları eksiksiz bir şekilde yapılmış olmalıdır. Sigortasız araç kiralamak araç ile ilgili her konuda sürücünün sorumluluk sahibi olmasına neden olmaktadır. 

Araç kiralama sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelemek sürüş sırasında ya da teslim tarihinde herhangi bir hak mağduriyeti yaşanması riskini ortadan kaldırabilecektir. Araç kiralama sözleşmesinde açık olmayan bir nokta varsa bu konu hakkında detaylı bilgi edinilmesi çok önemlidir.

Erken Rezervasyon Avantajlarından Yararlanın

Özellikle bayram, yılbaşı, sömestr ve yaz tatili dönemlerinde araç kiralama hizmetlerine gösterilen talep artar. Bu nedenle söz konusu dönemlerde araç kiralama hizmetinden yararlanılmak istenildiği durumlarda mutlaka erken rezervasyon yaptırılmalıdır. Aksi takdirde istenilen tarihte istenilen marka ve model aracın kiralanması mümkün olmayabilir. Bu tür asaklıklar yaşanmaması için araç kiralama hizmetinden faydalanma ihtiyacı olan tarihler belirlenip mümkün olduğunca erken rezervasyon yaptırmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca erken rezervasyon yaptırmak çoğu zaman fiyat avantajını da beraberinde getirir.

Kiralık Aracı Teslim Etmeden Önce Kontrol Edin

Araç kiralama hizmetinden faydalanılacağı durumlarda araç kaskosu kontrol edilmelidir. Güvenilir ve profesyonel araç firmaları, kiralık araçlarda kasko olması zorunluluğu gereği filolarındaki araçlara kasko yaparlar. Bu konuda avantaj sağlamak için güvenilir araç kiralama firmalarından hizmet alınması tercih edilmelidir. 

Kiralanan araç teslim alınırken araçta herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer araç teslim alınırken hali hazırda bir hasarı varsa ve bu araç kiralama sözleşmesinde belgelendirilmezse aracın iade edilmesi sırasında bu hasar tespit edilip ödenmesi talep edilebilir. Bu nedenle kiralık araç teslim alınmadan önce titizlikle değerlendirilmeli ve tespit edilen hasarlar kayıt altına alınmalıdır.

Aracın Yakıt Deposunun Doluluğuna Dikkat Edin

Araç kiralama hizmetlerinde kiralanan aracın yakıt deposu tam olarak doluysa teslim sırasında da tam dolu olması gerekir. Bu nedenle araç teslim alınırken yakıt deposundaki yakıt doluluk oranı kontrol edilmelidir. Böylece araç iade edilirken doğru miktarda yakıt ile teslim edilmesi sağlanabilir. Eğer araç teslim alınandan daha az yakıt ile iade edilirse ek ücret tahsil edilmesi söz konusu olabilir.

Araç kiralandığı şehirden farklı bir şehirde teslim edilecekse buna ilişkin olarak tahsil edilecek bedel mutlaka öğrenilmelidir. Araç kiralama hizmetinin sağladığı sayısız faydadan yararlanmak ve araç kiralama hizmetini konfor sağlayan bir ayrıcalık haline dönüştürmek için bahsedilen noktalara mutlaka dikkat edilmelidir. Bu sayede gerek aracın kiralanması gerek araç kiralama hizmetinden faydalanılması sırasında konfor ve güvenlik maksimize edilebilmektedir. 

Ayrıca güvenilir araç kiralama şirketlerinden, ihtiyaca uygun marka ve modelde araçların kiralanması sayesinde şehir içi ve şehir dışı ulaşım son derece ekonomik fiyatlarla gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra uzman, deneyimli ve profesyonel araç kiralama şirketleri filolarında yer alan araçların periyodik bakımlarını eksiksiz bir şekilde yapmaktadır. Aynı zamanda kiralanan araçlar teslim alındıktan sonra ve yeni bir müşteriye teslim edilmeden önce de gerekli kontroller eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Bu sayede kısa ve uzun süreli yolculuklarda güvenlik maksimum noktaya taşınabilmektedir.

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız