GİRİŞ YAP

Antalya da Gezilecek Yerler

1.12.2022 17:23:50
Antalya da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Antalya, yeşil ve mavinin muhteşem birleşimiyle yalnız yerli değil yabancı turistlerin de beğenisini kazanır. Doğal ve tarihi güzellikleriyle ünü çoktan Türkiye sınırlarını aşan Antalya’da pek çok antik kent vardır. Kilometrelerce uzanan, deniz, kum ve güneş denilince ilk olarak akla gelen plajlardan bahsetmeye gerek bile yok bizce. Antalya Akdeniz ikliminin etkisiyle yalnızca yaz aylarında değil yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Üstelik Antalya civarında da gezilip görülmesi gereken sayısız lokasyon vardır. İşte Türkiye için turizmin göz bebeği şehirlerden biri olan Antalya’ya gittiğinizde mutlaka keşfetmeniz gereken yerler…

Kaleiçi

Antalya’nın içinde ve çevresinde gezilip görülecek pek çok lokasyon bulunsa da Kaleiçi’nin yeri çoğu tatilci için farklıdır. Cumbalı tarihi evleri, hediyelik eşya dükkanları, daracık sokakları, restoranları ve canlı gece hayatıyla şehrin merkezinde konumlanmıştır. Yaz aylarında adım atacak yer bulmanın pek de kolay olmadığı Kaleiçi kış aylarında da hareketliliğini korur. Kaleiçi tarihi atmosferi ve mimari dokusuyla Antalya’nın sembollerinden biri olarak kabul edilir. Antalya’ya gittiğinizde yolunuzu mutlaka Kaleiçi’ne düşürün; Saat Kulesi, Asansör, Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Mermerli Plajı, Yat Limanı, Hıdırlık Kulesi, Cam Teras ve Keçili Park’ı görmeden dönmeyin.

Kaş

Özellikle dalış tutkunlarının asla vazgeçemediği Kaş, Antalya’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Etkileyici plajları, turkuaz rengiyle büyüleyen koyları ve el değmemiş doğasıyla Antalya tatilinizi unutulmaz kılacak bir ilçedir. Kaş aynı zamanda Antalya’nın ilçeleri arasında doğa tutkunlarının favorisi olma özelliğine de sahiptir. Kaş’ta sayısız doğa ve deniz aktivitesi yapabilir, gece hayatının tadını çıkarabilir ve büyüleyici tarihi dokuyu keşfedebilirsiniz. Kaş’a yolunuz düştüğünde Kaputaş plajı, Meis, Kaş Panorama, Uzun Çarşı ve Patara Plajını gezmeyi unutmayın.

Kalkan

Antalya’da gezilecek yerler listelerinin değişmez ismi Kalkan, Kaş’ın küçük bir beldesidir. Sakin bir tatil tercih edenlerin tercihi olan Kalkan’da villa kiralama seçenekleri de oldukça fazladır. Koyları, yamaçları ve panoramik deniz manzaralarıyla dolu bir tatil için ideal bir lokasyon olan Kalkan aynı zamanda taş mimarili Osmanlı evleriyle de kendinizi bir anda tarihi bir ambiyans içine çekmeyi başarır.

Olimpos 

Antalya’da nerelere gidilir sorusuna en sık verilen yanıtlardan biri Olimpos’tur. Tarihi açıdan çok zengin bir lokasyon olan Olimpos Antalya’nın Çıralı ilçesine bağlıdır. Bölgenin en heyecan verici yerlerinden Olimpos’un M.Ö. 2.yüzyılda Likya Antik Kentleri arasında yer aldığı bilinir. Çam ormanlarıyla çevrelenmiş olan Olimpos bakir koylarda yapılacak sakin tatillerin bir numaralı adresidir. Plajlarıyla ünlü olan antik kentte Helenistik, Roma ve Bizans kalıntıları bulunur. Olimpos Antik Kenti içinde nekropol, kaya mezarları ve Roma tiyatrosu ziyaret edilebilir.

Düden Şelalesi

Antalya gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen doğa harikası Düden Şelalesi olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. Bölgedeki en önemli doğal oluşumlardan biridir. Düden Şelalesi dinlenme ve piknik yeri olarak tercih edilebilir. Metrelerce yüksekten akan suyun huzur veren sesini dinlerken yeşilin her tonunu bir arada görebilirsiniz. 

Aspendos Antik Kenti

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler denilince Aspendos Antik Kenti’ni saymamak olmaz. Sayısız antik kente ev sahipliği yapan şehirde kültürel ve tarihi dokusunu koruyan yerlerin başında Aspendos Antik Kenti gelir. Amfi tiyatronun akustiği çok iyidir ve belirli dönemlerde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Roma döneminin izlerini taşıyan tiyatronun yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi vardır. Aspendos Antik Kenti’nin ziyareti sırasında su kemerleri, agora, hamam, bazilika, anıtsal çeşme, stadyum ve tapınak gibi farklı yapıların kalıntıları görülebilir.

Alanya Kalesi

Antalya’da gezilecek yerler arasında ön plana çıkan Alanya Kalesi bölgedeki sembolik yapılardan biridir. Helenistik Dönem’e ait olan yapının çevresi 6 km uzunluğunda surlarla çevrilidir. Alanya’nın tarihine tanıklık eden kalenin içinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. 

Dim Çayı

Alanya ilçesinin sınırları içinde bulunan Dim Çayı’nın şehir merkeziyle uzaklığı 150 kilometredir. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak Antalya merkeze farklı mesafelerde bulunan pek çok farklı lokasyonu hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde ziyaret etmek mümkündür. Konya şehrinde başlayan Dim Çayı ülkemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. 60 kilometre uzunluğa sahip olan Dim Çayı Alanya’da Akdeniz’le buluşur. Son derece soğuk olduğundan yaz aylarının sıcağında ferahlatıcı etkisiyle hem yerli halkın hem tatilcilerin en sık ziyaret ettiği lokasyonlardan biridir. 

Side Antik Kenti

Şehir merkezine 70 kilometre mesafede bulunan Side Antik Kenti M.Ö. 7.yüzyılda inşa edilmiştir. Kurulduğu dönemin önemli bir ticaret merkezi olan Side Antik Kenti günümüzde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği lokasyonlaran biridir. Aynı zamanda doğal bir liman olan ve bir yarımada üzerine kurulmuş olan antik kente ana giriş kapısından girdikten sonra en dikkat çekici yapı hiç şüphesiz antik tiyatrodur.

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız