GİRİŞ YAP

Adana Lezzetleri

2.12.2022 15:46:56
Adana Lezzetleri

Adana lezzetleri, Akdeniz ve Doğu Anadolu mutfağının özdeşleşmiş lezzetlerini barındıran tatlara sahiptir. Adana’ya ait olan kebap, özellikle en dikkat çeken lezzetlerden biri olup ismini ülke sınırlarına taşımıştır. Bulgur, kırmızı et ve sakatatların oldukça ön planda olduğu Adana’da yöresel mutfak kültürü mutlaka tadılması gereken çok çeşitli lezzetleri barındırmaktadır.

Adana kebap, etin ateşle buluştuğu bir lezzet olup bazen tırnaklı pide üzerinde bazen lavaş üzerinden servis edilen eşsiz bir tada sahiptir. Doyurucu ana yemeklerinin yanı sıra bu yemeklere eş değer lezzet ve doyuruculukla bilinen yüksük çorbası ve ıspanak başı çorbası Adana’da pek çok mekanda bulunan yemeklerdir. Adana gezisinde sakatat yemeklerini tercih etmeyenlerin bile mutlaka deneyimlediği şırdan ve mumbar dolması, Adana yemekleri arasında en popüler olanlardandır. Adana böreği de şehirde adını sıkça duyuran oldukça lezzetli bir alternatiftir. Ayrıca İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi çeşitli yörelerde farklı tatlarla zenginleştirilen içli köfte ve kısır, Adana lezzetleri deyinde akla gelenler arasında yer almaktadır.

Adana Kebap

Adana kebabı, şehrin adını duyunca akla gelen ilk lezzettir. Adana’nın meşhur lezzeti, şehirdeki tüm restoran ve dönercilerinde kolaylıkla bulunmaktadır. Kuzu kıyma ve dana kıymadan yapılan Adana kebap, içerisinde yer alan biber salçasına kadar özgün bir lezzet şöleni sunmaktadır.

Peynirli Sıkma

Adana lezzetleri arasında yer alan peynirli sıkma, bu şehirdeki restoran ve kafelerde kahvaltı menülerinde sıkça yer almaktadır. Tercihe göre ayran ile birlikte tüketilen peynirli sıkmanın patatesli olarak çeşitleri de bulunmakta olup ince lavaş arasında servis edilmektedir.

Adana Usulü Sarımsaklı Köfte

Sarımsaklı köfte, Adana’ya özgü olan baharatlar ile lezzetlendirilmektedir. Fellah köfte olarak da bilinen bu lezzet, bol domates ve sarımsak sosu ile servis edilmektedir. Üzerine serpilen ince kıyılmış maydanoz ile de oldukça lezzetli hale getirilmektedir.

Adana Usulü İçli Köfte (Kibbe)

Adana usulü içli köfte veya kibbe diye de bilinen bu yemek, genellikle haşlama yöntemiyle pişirilmektedir. Yuvarlak şekilde hazırlanan içli köftenin kendine has görüntüsü yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Üzerine limon sıkılarak da servis edilebilmektedir. Sıcak sunumla servis edilen bu lezzet, yoğun baharatlı ve bulgurun içinin doldurulması ile yapılmaktadır. Adana usulünde kibbeye de et katılmaktadır.

Ciğer

Ciğer, Adana lezzetleri arasında en popüler olan yöresel yemeklerdendir. Adana’da kahvaltılarda dahi ciğer yenmesinden dolayı turistlerin hayli ilgisini çekmektedir. Kahvaltıda sunulan Adana usulü ciğer, gelenekselleşmiş bir alışkanlıktır. Sokak aralarında en lezzetli halinin bulunduğu ciğeri Adana’dan dönmeden mutlaka deneyimlemelisiniz.

Şırdan Dolması

Şırdan dolması da Adana lezzetleri deyince akla ilk gelen popüler bir yemektir. Adana’ya özel bir tarifi olan şırdan dolması en lüks mekanlar dahil olmak üzere çok sayıda restoranda tadılabilir. Kuzu şırdanından bu özel lezzet, görüntüsü itibariyle oldukça dikkat çekmektedir. Adana baharatları ile daha lezzetli hale getirilen şırdan dolmasını Adana ziyaretinde mutlaka tatmanız önerilmektedir.

Kırkkat

Kırkkat, bağırsak dolması olarak Adana lezzetleri arasında yer almaktadır. Şırdana alternatif olarak sunulan bu lezzet, kuzunun mide bölümünden yapılan bir dolma çeşididir. Adana’da mumbar ve kırkkat, değişik damak zevkine hitap ediyor olarak bilinse de ziyaretçiler tarafından da sıklıkla tüketilmektedir.

Analıkızlı

Analıkızlı, Adana’da sıkça tercih edilen bir yemektir. Esasen bir çorba olan analıkızlı, içerisindeki büyüklü ve küçüklü köfteler eşliğinde sulu bir yemek olarak yapılmaktadır ve adını da bu görüntüsünden almaktadır. Et sevmeyenler için bu analıkızlı çorbasına dana eti koyulmayabilir. Ancak Adana usulü analıkızlı çorbası, dana eti ile daha çok tercih edilmektedir. Adana’daki restoranlarda günün her saati muhakkak bulunan ve tüketilen bir yemektir.

Tava Simidi

Yöre halkının Adana simidi olarak isimlendirdiği tava simidi, kahvaltılık seçeneklerinden biridir. Adana’nın sokak satıcılarından lüks kahvaltı mekanlarına kadar çoğu yerinde bu simidi deneme fırsatına erişmek mümkündür. Adana’da genellikle şalgamla birlikte tüketilen tava simidi, içerisindeki pekmez sayesinde oldukça kıvamlı ve lezzetlidir. Oldukça işçilik gerektiren pişirme yöntemlerine sahip olan tava simidi, çay ile de tüketilebilir.

Mumbar

Mumbar, kırkkat gibi Adana’da yöresel halkın şırdan bulamadığı zamanlar için alternatif olarak tükettiği yemeklerden biridir. Şırdan kadar farklı ve lezzetli bir tada sahip olan mumbar dolması, sakatat sevenler için Adana lezzetleri arasında oldukça popülerdir. İsteğe göre acı olarak da yapılan mumbar dolması, Adana’ya özgü lezzetler arasında olup yerli ve yabancı turistlerin ilgiyle deneyimlemek istediği bir yiyecektir.

Kaz Başı

Adana’da sağlıklı ve lezzetli bir yemek yemek isteyenler için oldukça sıkça tercih edilen seçeneklerden biri de kaz başıdır. Bu lezzet, kaz eti ile yapılmaktadır. Doyurucu özelliğine eşlik eden vitamin ve minerallerden de oldukça zengindir. Yağlı bir et olan kaz eti, yağlı olmasına rağmen sağlıklı olmasıyla dikkat çekmektedir. Sebze ve kaz eti ile servis edilen kaz başı yemeğini Adana restoranlarında deneyimlemek mümkündür.

Karın Dolması

Adana lezzetleri arasında sıklıkla tüketilen bir diğer yöresel yemek ise karın dolmasıdır. Sakatat sevenler için alternatif olan karın dolması, mumbar dolmasının iç harcı gibi olan çeşitli malzemelerle doldurularak pişirilmektedir. Mumbarın yemek haline getirilen aperatif bir seçenek olan karın dolması, acılı olarak da tercih edilebilir. Damak tadına hitap eden turistler, Adana’nın restoranlarında bu lezzeti deneyimleyebilir. 

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız