GİRİŞ YAP

Adana da Gezilecek Yerler

1.12.2022 17:40:20
Adana da Gezilecek Yerler

Doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz mutfağıyla da ön plana çıkan Adana yılın her ayı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Akdeniz, Seyhan ve Ceyhan nehirleriyle çevrelenmiş olan Adana aynı zamanda Toros Dağları’nın muhteşem manzarasına sahiptir. 

Varda Köprüsü

Halk arasında Koca Köprü olarak da bilinen Varda Köprüsü, Adana’nın Karaisalı ilçesindedir. Varda Köprüsü 2. Abdülhamit döneminden günümüze kalmıştır. Büyüleyen güzelliği ve mimarisiyle doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezileri için vazgeçilmez bir güzergahtır. Varda Köprüsü çelik kafes ve taş örme tekniğiyle 1912 yılında inşa edilmiştir. İki sarp yamacı birbirine bağlayan köprünün üzerinde hala tren seferleri düzenlenmektedir.

Kapıkaya Kanyonu

Adana’da gezilecek yerler listelerinde doğa severlerin ve macera tutkunlarının favorisi aynı zamanda bir doğa harikası oan Kapıkaya Kanyonu’na mutlaka rastlarsınız. Karaisalı ilçesinde bulunan Kapıkaya Kanyonu Seyhan Nehri'nin en büyük kollarından biri olan Çakıt Deresi’nin bölgedeki kayaları aşındırması sonucu binlerce yılda oluşmuştur. 

Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra kampçılık, dağ bisikleti turları, kaya tırmanma ve dağcılık gibi sayısız etkinlik Kapıkaya Kanyonu’nun 16 metre yüksekliğinde köprülerle birbirine bağlanan yamaçlarında yapılabilir. Kanyon toplamda 20 kilometre uzunlukta olsa da yalnızca 7,5 kilometrelik alanı turizme açılmıştır.

Anavarza Antik Kenti

Kilikya bölgesinde inşa edilen en büyük antik kentlerden biri olan Anavarza Antik Kenti Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçeleri arasında konumlanmıştır. Tarihi kaynaklara göre Roma İmparatorluğu döneminde var olan Anavarza Antik Kenti etkileyici bir kaleye sahiptir. Anavarza Antik Kenti farklı kültürlerden izler taşımakta ve zengin tarihiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Çukurova’nın en yüksek noktalarından biri olan 200 metrelik bir tepede inşa edildiğinden yenilemez kent olarak da efsaneleştiği bilinir.

Taş Köprü

Adana gezilecek yerler denilince Adana’nın simgesel yapılarından Taş Köprü’yü saymamak olmaz. Taş Köprü aynı zamanda dünyada hala kullanılan en eski köprülerden biri olma özelliğine sahipir. Adana’nın Yüreğir ilçesinde Seyhan Nehri üzerine Roma döneminde inşa edilmiştir. Tarih ve mimari meraklılarının en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir.

Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı Adana’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler arasında çok popülerdir. Gerek alışveriş yapmak gerek muhteşem dokuyu görmek isteyen ziyaretçilerin uğrak noktası olan Kazancılar Çarşısı Ali Müfit Caddesi üzerinde yer alır. Anadolu’da şimdiye kadar inşa edilmiş en güzel kapalı çarşılardan biridir. Adana’da 500 yıldan fazladır ticaretin kalbinin attığı noktaların başında gelir. 

Kazancılar Çarşısı’nda ağaç oymaları, el yapımı bakır ürünleri, süs eşyaları ve yöresel baharatlar bulunur. Ayrıca Adana’nın ünlü kebapları ve yöresel lezzetlerini tatma imkanı veren restoranlar da Kazancılar Çarşısı’nın hareketliliğinin nedenlerinden biridir.

Yılan Kalesi

İpek Yolu üzerinde inşa edilen Yılan Kalesi aynı zamanda Türkiye’nin en güzel kaleleri arasında yer alır. Görkemli bir mimariye sahip tarihi hazinelerimizdendir. Ceyhan ilçesine 13 kilometre mesafede sarp bir tepenin üzerinde bulunan Yılan Kalesi bölgeye tamamen hakim bir konumdadır. Yılan Kalesi halk arasında Şahmeran Kalesi olarak da bilinir. 750  metre uzunluğa sahip devasa surlarının yanı sıra sarnıçları, korunaklı iç kalesi, avluları ve kilisesi ile Adana’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelir.

Yağ Camii

Yağ Camii halk arasında Eski Camii olarak bilinir. Adana’nın en eski yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. 1250 yılında Ermeni İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan Saint Jacgues Kilisesi Ramazanoğulları Beyliği döneminde camiye çevrilerek hizmet vermeye başlamıştır. Yüzlerce yıldır hizmet veren bu önemli tarihi yapı, Adana'nın eski yerleşim bölgelerinden Eski Çarşı’da bulunmaktadır. Yağ Camii, Piri Mehmet Paşa tarafından aslına uygun olarak yenilenmiştir. Benzersiz taş işçilikleri ve ahşap oymalarıyla şehrin en güzel camilerinden biri olarak Adana’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Adana Ulu Camii

Adana Uu Camii Adana’nın en eski ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yapıları arasında yer alır. Yapımına Ramazanoğlu Beyliği döneminde Halil Bey tarafından başlanan Adana Ulu Camii’nin inşaatı 1541 yılında Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanmıştır. Adana Ulu Camii’nin en önemli özelliklerinden biri Memlük, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden örnekleri bir araya getirmesidir. 

Girişinde devasa ve büyüleyici taş oymalar vardır. Selçuklu dönemi süslemeleriyle Türkiye’nin en güzel camileri arasında yer alır. 

Yumurtalık Plajı

Akdeniz’in tadını çıkarmak için tercih edilen en popüler plajlardan biri Yumurtalık Plajıdır. Yaz aylarında yerli halkın da yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgisiyle karşılaşan Yumurtalık Plajı’nın çevresinde pek çok butik otel ve apart otel vardır.

Adana Büyük Saat Kulesi

32 metre yüksekliğe sahip Adana Büyük Saat Kulesi şehrin en sık ziyaret edilen ve en önemli simgesel yapıları arasında yer alır. 1881 yılında yapılan Adana Büyük Saat Kulesi’nin dört tarafında saatler vardır. Kesme taşlar kullanılarak klasik Osmanlı mimari tarzında tasarlanan Adana Büyük Saat Kulesi’ni dönemin Adana valisi Ziya Paşa yaptırmıştır. 

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız